Św. Oliwia

Św. Oliwia (Oliwa) z Brescii (II w. Brescia). - męczennica, święta.

Jej postać pojawiła się w starym martyrologium przechowywanym w Brescii. Opis jej męczeństwa został skomponowany dość późno. Poniosła śmierć męczeńską za wiarę w Jezusa Chrystusa i miłość do niego. Świętej Oliwii przypadło żyć w czasach, gdy Imperium Rzymskie przeżywało swój pierwszy wielki kryzys naruszający dotychczasowy spokój wewnętrzny i zewnętrzny.

Chrześcijanie, uznani za winnych wszystkich niepowodzeń, byli prześladowani i zabijani dla przebłagania zagniewanych bogów. Wśród umęczonych znalazła się także Oliwia, będąca ofiarą swojej mocnej wiary w Chrystusa Pana, Boga i Zbawiciela. Została aresztowana i postawiona przed sądem za bycie chrześcijanką. Sędzia (namiestnik Brescii) domagał się od niej złożenia ofiary bogom. Odpowiedziała mu, że uwielbia tylko jedynego Boga, Stworzyciela nieba i ziemi, przez co została poddana torturom. Następnie skazano ją na śmierć, która miała miejsce w jej rodzinnym mieście wg legendy w 119 r.

W liturgii wspominana jest 5 marca. Kult świętej Oliwii, męczennicy, był na tyle rozpowszechniony i żywy, że przetrwał wiele wieków i znany jest dzisiaj. Jako do męczennicy, zdrowi ludzie modlą się do niej o zachowanie zdrowia, chorzy o ulgę w cierpieniu, podróżnicy o szczęśliwą podróż.

W 1518 r. rzekomo odnaleziono jej relikwie i przeniesiono do kościoła kapucynów.

Dzisiaj stronę odwiedziło już 20 odwiedzający (29 wejścia) tutaj!